مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت از  آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان  در هفته اول بهمن ماه 99 خبر داد.

غلامحسین نوروزی نژاد  گفت: هدف از برگزاری این پویش را کاهش بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان است و سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زود هنگام، تومور در مراحل اولیه و محدود بوده، در نتیجه درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است. در حال حاضر سرطان دومین علت مرگ و میر در ایران بعد از بیماری های قلبی و عروقی را دارد.

وی در ادامه بیان کرد:  سرطان بر خلاف تصور عام، یک بیماری قابل پیشگیری است و بیش از 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری اند، افزايش آگاهي و جلب مشاركت مردم در خصوص قابل پيشگيري بودن سرطان و شيوه هاي آن (با تاكيد بر مشكلات منطقه اي)، اصلاح باورهاي نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذير بودن آن، جلب مشاركت سياست گزاران و مجريان سلامت (درون و برون بخشي) در كنترل عوامل خطر سرطان (با تاكيد بر مشكلات منطقه اي) را از دیگر اهداف برگزاری این پویش می باشد.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیمای ها در پایان گفت: این پويش با شعار سرطان قابل پيشگيري و درمان است، با خود مراقبتي و اميد، با تاكيد بر مداخلات مبتني بر اولويت هاي منطقه اي برنامه ريزي شده است و در راستاي تحقق اهداف اين پويش ملي با توجه به اپیدمی کووید 19  برنامه هاي آموزشي  مجازی براي گروه هاي مختلف برنامه ريزي و در طول هفته اول بهمن ماه (يكم لغايت هفتم بهمن ماه) به اجرا گذاشته خواهد شد.