مدیر شبکه بهداشت و درمان فیروزه در گفتگو با وبدا گفت: در سال گذشته با آموزش های روانشناسان شبکه بهداشت ودرمان شهرستان فیروزه، میزان خودکشی موفق کاهش یافت.

دکتر مجید خجسته پور اظهار داشت: دهم سپتامبر  به منظور کاهش نرخ قربانیان خودکشی و افزایش اطلاع رسانی و آموزش به گروه های مختلف و اقدامات پیشگیرانه، روز جهانی پیشگیری از خودکشی نام گذاری شده است.

وی با اشاره به اثرات منفی خودکشی در خانواده ها گفت: فرد تحت تاثیر عوامل مختلف دست به خودکشی میزند و مرگ ناشی از خودکشی یک مصیبت سخت برای خانواده و دوستان است اما می توان با آموزش و افزایش اعتماد به نفس در افراد از وقوع خودکشی پیشگیری کرد.

دکتر خجسته پور افزود: در حال حاضر سه روانشناس در شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزه مشغول به کار بوده که به دنبال آن 100 درصد جمعیت این شهرستان تحت پوشش خدمات روانشناسی قرار گرفته و کلاس های مهارت های زندگی برای جمعیت و کارکنان و آموزش روانشناختی فرد اقدام کننده به خودکشی و آموزش خانواده فرد به صورت پیوسته برگزار و طبق آمار میزان خودکشی موفق در سال گذشته در شهرستان فیروزه کاهش یافته است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان فیروزه با تاکید بر اهمیت مشکلات سلامت روان همچون مشکلات جسمی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به شیوع بیماری کرونا و کاهش رفت و آمدهای خانوادگی بیش از پیش سلامت روان اهمیت پیدا کرده و خانواده ها بایستی با راهکارهای مختلف و ساخت فضایی شاد از بروز مشکلات بعدی پیشگیری نمایند.

دکتر خجسته پور اظهار داشت: خانواده ها می توانند با راه های مختلفی همچون خواندن کتاب های آنلاین، گوش دادن به موسیقی های آرام بخش مورد علاقه، ورزش های خانگی، مشاهده فیلم های آموزشی، سرگرمی ها و بازی های مفرح درون خانه و از همه مهم تر صحبت کردن با افراد خانواده از بروز مشکلات روحی ناشی از دوران کرونا دور بمانند.

وی در پایان گفت: خانواده درمانی یکی از موثرترین روش ها جهت کاهش استرس، اضطراب و ترس بوده و افراد می توانند بدون ترس از قضاوت شدن نظرات و صحبت های خود را مطرح و از همفکری سایر اعضا بهره مند شوند.