فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: گروه های در معرض خطر برای محافظت بیشتر و کاهش خطر حتما از دو ماسک استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی نیشابور دکتر زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: با توجه به نزدیک شدن روزهای پایانی سال و افزایش حجم ترافیک و تراکم کالبد شهری و تغییر رفتارهای مردم بسیار نگران کننده است.

دکتر زالی  افزود: چرخش ویروس جهش یافته در تهران و سایر استان ها اتفاق افتاده و برخی از مراجعان مراکز بهداشتی و درمانی  علی رغم تظاهرات بالینی متفاوت ممکن است مبتلا به نوع انگلیسی باشند.

وی فاصله ورود ویروس به جریان خون و طوفان التهابی که منجر به بالا رفتن میزان بستری و افزایش میزان مرگ و میر می شود را در فرم جهش یافته بسیار کوتاهتر از فرم کلاسیک بیماری برشمرد که بین سه تا پنج روز تقلیل پیدا کرده است.

 فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت گفت: تغییر الگوی بازتوزیع سنی و میزان مراجعان بیمارستانی نشانه این است که ما با فراز و فرود بیماری روبرو هستیم.

وی با اشاره به این که تغییر نشان می دهد که ممکن است در آستانه بروز امواج جدید بیماری باشیم؛ افزایش آمار بیماران تست مثبت و تست سریع مثبت را نشان دهنده این موضوع ذکر کرد که ویروس با چرخش بیشتری نسبت به گذشته در حال حرکت است پس باید مراقبت بیشتری داشته باشیم.

وی پرهیز از حضور در اجتماعات و محیط های پرازدحام و مکان های مسقف و بدون تهویه مناسب، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از سفرهای غیرضروری درون و برون شهری را از مواردی ذکر کرد که می تواند میزان ابتلا را کاهش دهد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا  با تاکید بر این که استفاده از ماسک به تنهایی برای مقابله با بیماری کافی نیست توصیه کرد افراد  از حضور در فضاهای پرتراکم بدون تهویه مناسب اجتناب کنند و فاصله گذاری اجتماعی را حتما مدنظر قرار دهند.

دکتر زالی با توجه به مشاهده موارد ابتلابه ویروس جهش یافته انگلیسی  تاکید کرد:  شیوه نامه های بهداشتی باید با دقت بیشتری اعمال شوند. گروه های در معرض خطر باید جدی تر پروتکل ها را رعایت کنند. این افراد درصورتی که مجبور به حضور در مکان های شلوغ هستند حتما از دو ماسک سه لایه یا یک ماسک سه لایه و یک ماسک پارچه ای برای کاهش خطر استفاده کنند.

وی با اشاره به  افزایش میزان مرگ و میر در گروه های سنی بالای ۷۰ سال توصیه کرد که این گروه سنی بیشتر در منزل بمانند و از ترددهای در سطح شهر پرهیز کرده و نیازهای آنان توسط اعضای خانواده مرتفع شود.