مدیرگروه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت گفت: امام حسین (ع) برای احیای ارزش های اسلامی و انسانی قیام نمود و از هر آنچه که داشت در راه این هدف مقدس گذشت و سوگواری برای ایشان در سلامت روان افراد نقش مؤثری دارد.

دکتر محمد آذینی عزاداری آگاهانه مبتنی بر شناخت اهداف و حرکت منتهی به شهادت این امام عزیز، سرشار از خودشناسی و خداشناسی دانست که مهم ترین و اصولی ترین مهارت های زندگی را شامل می شود.

وی خاطرنشان کرد: انسان با شناخت خود و ارزش های خود و آگاهی از جایگاهی که خداوند به او عطا نموده و به دنبال آن، شناخت پروردگار، به درجاتی از درک خواهد رسید که توان او در مقابله با مسائل و مشکلات این دنیا چندین برابر خواهد شد که این خود همچون سدی محکم در مقابل استرس ها و نگرانی ها ایجاد می کند و این افراد کمتر به اضطراب مبتلا می شوند.

دکتر آذینی افزود: حضور در مراسم سوگواری و شرکت در جمع مردم و بهره بردن از حمایت اجتماعی حاکم بر این جلسات، نمونه ی کاملی از مهارت همدلی را نشان می دهد که عامل بسیار مهمی در پیشگیری از افسردگی و اضطراب به عنوان شایع ترین اختلال روانپزشکی جامعه به حساب می آید و تحقیقات نشان داده است که حتی کسانی که دچار این اختلالات هستند پس از سوگواری روشن گرانه، کاهش چشم گیری در علایم و نشانه های بیماری آنان به وجود آمده است.

دکتر آذینی یادآور شد: سوگواری آگاهانه برای سالار شهیدان به زندگی مردم هدف می بخشد و باعث حرکت آنان در مسیر زندگی با عزت و شرافت می شود و زندگی با هدف و الگو گرفتن از این امام عزیز، باعث کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی می شود که در سلامت روان جامعه نقش به سزایی دارد.

مدیرگروه سلامت روان با تاکید بر این نکته مهم که تخلیه ی هیجانی به شیوه ی درست، باعث کاهش هیجانات منفی در فرد می شود تصریح کرد: عزاداریِ همراه با شور و شعور حسینی ضمن تخلیه ی درستِ هیجانات و کاهش هیجانات منفی، با کسب سرمایه های معنوی که در آن نهفته است می تواند مانع بزرگی در مقابل افسردگی باشد.

دکتر آذینی ادامه داد : عزاداری روشن گرانه و آگاهی از مصائب و مشکلاتی که امام حسین (ع) و یاران فداکار و اهل بیت ایشان تحمل کردند باعث می شود که مشکلات زندگی در مقایسه با مشکلات ایشان، ناچیز دیده شود و بزرگ نمایی مشکلات متوقف گردد که این موضوع سلامت روان افراد را تضمین می کند.

او افزود : شرکت در مراسم سوگواری امام حسین (ع) مهارت های دهگانه ی زندگی خودآگاهی، همدلی، ارتباط مؤثر، روابط بین فردی، تصمیم گیری، حل مسئله، تفکر نقاد، تفکر خلاق، مدیریت استرس، مدیریت هیجانات و احساسات را به نحو مطلوب و مثبتی ارتقاء می دهد و این یعنی ارتقای سلامت روان جامعه

وی در پایان ضمن آرزوی قبولی سوگواری عزاداران و التماس دعا از این عزیزان ابراز امیدواری کرد که همه عاشقان و دوستداران این امام عزیز از این سرمایه ی معنوی نهایت بهره برداری را بنمایند.