تقویم روز
امروز شنبه 17 خرداد ماه 1399 ساعت 13:06 ب ظ

ویتامین دی و پیشگیری از کرونا؟

مصرف خودسرانه ویتامین دی

مدیر دارو و فرآورده های بیولوژیک گفت: ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های متعددی از جمله شرکت در متابولیسم کلسیم و فسفر در سلامت استخوان و تقویت سیستم ایمنی را در بدن ایفا می کند. ویتامین دی را می توان از سه منبع دریافت کرد : 1-تولید در داخل بدن از طریق قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، 2- مصرف موادغذایی و نوشیدنی های حاوی ویتامین دی 3 - مصرف مکمل های حاوی ویتامین دی

 دکتر مهین شورورزی در گفتگو با وب دا بیان کرد: کمبود ویتامین دی در حال حاضر از مشکلات شایع کشور به شمار می رود به طوری که شیوع کمبود ویتامین دی در کودکان زیر دو سال حدود 24 درصد و در مادران باردار تا 86 درصد مشاهده می شود. همچنین این کمبود در شهرها بیشتر از مناطق روستایی، در همه گروه های سنی دیده می شود .

وی خاطرنشان کرد : بنابرین برنامه مکمل یاری در کل کشور در حال اجرا می باشد و مصرف مکمل های ویتامین دی مطابق دستور پزشک برای گروه های سنی مختلف، تامین کننده بخشی از نیازها می باشد و مابقی باید از طریق منابع غذایی حاوی ویتامین دی مثل ماهی، لبنیات و زرده تخم مرغ تامین گردد.

 مدیر دارو در پایان افزود : با توجه به اینکه نوع تزریقی ویتامین دی، زیست دسترسی خوبی ندارد لذا در سطح پیشگیری از کمبود، شکل تزریقی توصیه نمی گردد. در صورت مصرف نادرست یا بیش از حد مجاز این ویتامین به صورت سهوی یا عمدی ، بروز عوارضی مانند یبوست و ضعف و خستگی، خواب آلودگی، سردرد، کاهش اشتها، پرنوشی، خشکی دهان، طعم آهن در دهان و تهوع  می گردد. همچنین در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا، سازمان جهانی بهداشت هیچ گونه توصیه جدیدی مبنی بر مصرف مکمل ویتامین دی به منظور پیشگیری از بیماری های تنفسی ارائه نکرده است.

پیوند های مفید