تقویم روز
امروز یکشنبه 22 تیر ماه 1399 ساعت 00:48 ق ظ

در دومین روز از کنفرانس بین المللی سونوگرافی هیپ نوزادان مطرح شد:

میزان شیوع عارضه در رفتگی مفصل لگن در دختران بیشتر از پسران است

فوق تخصص نوزادان از بیمارستان هیززلاندن زوریخ سوئیس در کنفرانس بین المللی سونوگرافی مفصل هیپ نوزادان گفت: میزان شیوع عارضه در رفتگی مفصل هیپ در دختران هفت تا هشت برابر  بیشتر از پسران است.

دکتر محمد شمس شرق در ادامه وزن بالای هنگام تولد، تولد نوزاد با پا، عوامل ژنتیکی و ... را از عوامل تاثیر گذار در عارضه دررفتگی مفصل هیپ یاد کرد و افزود: بهترین روش برای درمان عارضه در رفتگی مفصل هیپ نوزادان پیشگیری و تشخیص به موقع آن از طریق سونوگرافی مفصل هیپ است. 

وی یاد آور شد: سونوگرافی در رفتگی مفصل هیپ چنانچه به موقع انجام شود و تشخیص بهنگام صورت گیرد در طی یک تا دوماه درمان نوزادان میسر می شود و دیگر نیازی به هزینه های گزاف جراحی نیست.

دکتر شمس شرق افزود: امید است با آموزش پزشکان متخصص سعی کنیم این روش را برای همه نوزادان در بدو تولد در ایران به اجرا در بیاریم و از هزینه های هنگفت جراحی، از کار افتادگی و ... در تشخیص دیر هنگام این عارضه بکاهیم. 

کنفرانس بین المللی سونوگرافی مفصل هیپ نوزادان با حضور پروفسور رینهارد گراف متخصص ارتوپدی و صاحب سبک جهانی سونوگرافی هیپ نوزادان از اتریش، دکتر مهرزاد مهدی زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس انجمن رادیولوژی ایران، دکتر محمد شمس شرق فوق تخصص نوزادان از بیمارستان هیرزلندن زوریخ سوئیس، دکتر امین رازی علوم پزشکی مشهد، دکتر سید علی علمداران استاد و فوق تخصص رادیولوژی کودکان در سه روز متوالی ٢١ آبان تا ٢٣ آبان ماه در مجتمع امیران در حال برگزاری است.

 

پیوند های مفید