تقویم روز
امروز سه شنبه 6 اسفند ماه 1398 ساعت 02:54 ق ظ

آمادگی معاونت بهداشت جهت کنترل سلامت زایرین پیاده

 مدیر گروه مدیریت خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت از آمادگی معاونت بهداشت جهت کنترل سلامت زائرین پیاده امام رضا(ع) خبر داد.

مهندس ابوالفضل آهی در گفتگو با وب دا تصریح کرد: همه ساله با فرارسیدن دهه آخر صفر و در آستانه سالروز شهادت حضرت رضا(ع)، میلیون‌ها عاشق دلباخته از سرتاسر جهان اسلام وارد پایتخت معنوی ایران می‌شوند تا با برپایی مراسم سوگواری، عشق و ارادت خود به ساحت اهل بیت (ع) را به نمایش بگذارند.

 مهندس آهی موقعیت جغرافیایی نیشابور را به خاطراینکه در مسیر ورود زائران بسیاری از شهر های غربی و مرکزی کشور که قصد زیارت حرم مطهر رضوی را دارند قرار دارد، مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: در سال های اخیر از سوی مسئولان به گونه ای برنامه ریزی گردیده که شروع حرکت پیاده این کاروان ها از شهر نیشابور باشد. به طوری که حدود 40 محل اسکان، طبخ و عرضه مواد غذایی و تعداد کثیری خیمه با حرکت کاروان ها فعال میگردد.

مدیر گروه مدیریت خطر بلایا وظیفه تامین سلامت این زائرین عزیزرا که  بر دوش معاونت بهداشت می باشد بسیار خطیر ارزیابی کرد و افزود: در همین راستا قبل از برپایی مراسم کلیه گروه های فنی این معاونت جلسات متعددی را به منظور هماهنگی درون بخشی و برون بخشی برگزار و کلیه ضوابط مرتبط با تجمعات انبوه را بررسی و نسبت به رفع مشکلات سالهای گذشته تصمیمات لازم را اتخاذ میکنند.

آهی در ادامه جلسات برگزار شده با  حضور همکاران EOC دانشگاه و شبکه بهداشت و درمان فیروزه در تاریخ های های 31/6/98 و 9/7/98 را نمونه ای از این جلسات عنوان کرد که در آن  موضوعات مرتبط با سلامت زائرین بلاخص محل های اسکان ، بهداشت آب، غذ ، بررسی نوع تغذیه درکاروان ها، کنترل شیوع بیماریها، بهداشت روان، حفظ سلامت گروه های سنی،  آموزش به کاروان ها و خدمات بهداشتی در مسیر کاروان ها  مورد بررسی قرار گرفت و مقرر گردید اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد .   

آهی درپایان از کلیه مسئولین کاروان ها خواست تا نکات بهداشتی ذیل را قبل از حرکت کاروان ها به زائرین آموزش دهند.

1-در انتخاب مواد غذایی دقت کنید.

2-آب سالم و بسته بندی استفاده کنید.

3-میوه ها را پس از شستشو صحیح پوست کنده و مصرف کنید.

4-مواد غذایی پخته شده ای را مصرف کنید که کامللا داغ باشد.

5- از مصرف سالاد و سبزیهای خام خودداری کنید.

6- شیر و ماست پاستوریزه و کارخانه ای استفاده کنید.

7-دهان و بینی خود را هنگام سرفه وعطسه بپوشانید.

8- از لباس و کفش مناسب پیاده روی استفاده کنید .

9- در طول روز حرکت کنید و قبل از تارک شدن هوا در محل مناسب استراحت کنید.

10-تاکید شود افرادی که سابقه بیماری خاصی دارند دارو های ضروری خود را به همراه داشته باشند.

 

پیوند های مفید