تقویم روز
امروز یکشنبه 11 خرداد ماه 1399 ساعت 18:06 ب ظ

توصیه های بهداشتی ویژه ماه محرم و صفر

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت برضرورت رعایت مسایل بهداشتی از سوی عزاداران طی ایام ماه محرم و به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌ها تاکید کرد.

غلامحسین نوروزی نژاد  با بیان توصیه های بهداشتی جهت برگزاری مراسم های سوگواری حضرت امام حسین (ع) افزود: عزاداران باید در خصوص بیماری های منتقله از آب و غذا نکات زیر را مد نظر داشته و مسایل بهداشتی را به شرح ذیل رعایت فرمایند:

1-جهت آب شرب و پخت و پز حتماً از آب شبکه شهری استفاده گردد.

2-رعایت اصول بهداشت فردی به ویژه کوتاه نگه داشتن ناخن ها، شستشوی مرتب دست ها و استفاده از روپوش کار مناسب توسط دست اندر کاران طبخ و توزیع غذا ضروری می باشد.

3-پس از پذیرایی نسبت به جمع آوری و دفع مناسب زباله های تولید شده اقدام و از مردم خواسته شود از پراکندن ظروف یکبار صرف در معابر و خیابان خودداری نمایند. بدین منظور سطل زباله به تعداد و حجم کافی در محل قرار داده شود.

4-از ذخیره سازی مواد غذایی خام و پخته در مجاورت هم موکداً خودداری و در ذخیره سازی گوشت نیز نکات ایمنی و بهداشتی به ویژه تمیز و قطعه نمودن گوشت و منجمد نمودن فوری گوشت های مازاد در قطعه های کوچک را رعایت نمایند.

5-جهت توزیع مواد غذایی داغ و چرب حتما از ظروف یکبار مصرف گیاهی (تجزیه پذیر)و یا ظروف پلی پروپیلن دارای مجوز های بهداشتی استفاده نمایند وهر گونه پخت و پز باید در مکانی دارای شرایط بهداشتی صورت گیرد.

7- سالم سازی و ضد عفونی سبزیجات در محل های طبخ غذا طبق دستور العمل صورت پذیرد.

8-کشتار گاو، گوسفند و....در معابر ممنوع می باشد و باعث انتقال بیماری های خطرناک مشترک انسان و دام مانند تب کریمه ی کنگو(CCHF)می گردد.و از ذبح و قربانی احشام در جلوی هیئت های عزاداری و یا تکایا و مساجد و در معابر خودداری گشته و یا حتی الامکان در محل های تعیین شده صورت گیرد بگونه ای که از پراکنده شده خونابه و فضولات حیوانات در این مکان ها جلوگیری بعمل آید.

9-غذای پخته شده را بلافاصله مصرف نمایید در صورت نیاز به نگهداری پس از پخت حتما باید غذا در دمای70-60 درجه ی سانتی گراد و یا در دمای 4 درجه ی سانتی گراد نگهداری شود.

10-در صورت مشاهده موارد مشکوک به بیماری با شماره تلفن 43332604واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی نیشابور تماس حاصل فرمائید.

پیوند های مفید