تقویم روز
امروز سه شنبه 24 تیر ماه 1399 ساعت 07:31 ق ظ

ترک دخانیات، یک ضرورت برای پیشگیری از بیماری کرونا ویروس

سرپرست معاونت بهداشت گفت: مصرف مواد دخانی در افرادی که به  کرونا ویروس آلوده می شوند باعث تشدید بیماری و ابتلاء به نوع حاد کووید 19 می گردد. 

دکترمحمدرضا داوریان با تاکید بر این نکته که کرونا ویروس به سیستم های تنفسی و قلبی و عروقی آسیب می رساند و سبب ایجاد علایمی مشابه آنفلوانزا از قبیل تب، سرفه، تنگی نفس، گلودرد و خستگی
می شود، خاطرنشان کرد: آلودگی به کرونا ویروس در افراد مصرف کننده مواد دخانی،  از سطح خطر جدی تری برخوردار می باشد و حتی می تواند منجر به مرگ زودرس در اثر نارسایی تنفسی در آنها شود.

رئیس مرکز بهداشت دوره کمون بیماری را در این دسته افراد بسیار کوتاه دانست و افزود: افراد مصرف کننده مواد دخانی مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند. زیرا دود دخانیات یک سرکوب کننده سیستم دفاعی بدن است و افرادی که سیستم دفاعی آنها سرکوب شده است اگر  به بیماری کرونا ویروس مبتلا شوند، در معرض خطر بیشتری هستند.

این مقام مسئول در ادامه فواید ترک دخانیات را به شرح ذیل برشمرد و از کلیه افرادی که مبتلا به این عادت غلط هستند خواست هرچه زودتر برای ترک آن تصمیم بگیرند.

افزایش قدرت دفاعی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا، از جمله ویروس کرونا،کاهش فشار خون و خطر سکته قلبی، بهبود درک بوها و مزه­ها، بهبود وضعیت گردش خون، افزایش ظرفیت شش­ها و کارکرد ریه، کاهش حساسیت و آلرژی، کاهش خطر پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه، کاهش خطر سرطان مری و کلیه، کاهش شدت و تعداد دفعات ابتلا به سردرد، کاهش مشکلات دوران یائسگی، افزایش توان باروری در زنان، کاهش خطر وزن کم تولد در بارداری، کاهش عمده خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر سرطان­ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری کرونر قلبی.

                

 

پیوند های مفید