تقویم روز
امروز یکشنبه 26 خرداد ماه 1398 ساعت 09:40 ق ظ

سنگ کیسه صفرا چگونه ایجاد می شود؟

سنگ کیسه صفرا چگونه ایجاد می شود؟

 

کیسه صفرا در بدن نقش مهمی را ایفا می کند که اختلال در کار آن باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا می شود.

کیسه صفرا یک عضو گلابی شکل در زیر کبد است. این عضو در بدن نقش مهمی را ایفا می کند که اختلال در کار آن باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا می شود. تحقیقات نشان داده است که 80 درصد از سنگ های کیسه صفرا از جنس کلسترول هستند.

مصرف غذاهای پرچرب باعث افزایش میزان کلسترول خون و همچنین افزایش میزان کلسترول صفرا می شود که رسوب تدریجی این کلسترول ها بر روی یکدیگر منجر به پیدایش سنگ کیسه صفرا کلسترولی میکروسکوبی می شود.

تحقیقیات نشان داده اند که رژیم های لاغری غیر متعارف نبز باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود. همچنین دیده شده است که 10 تا 20 درصد افرادی که به کمک غذاهای بسیار کم کالری دچار کاهش وزن سریع شده اند، گرفتار سنگ کیسه صفرا می شوند.

عوامل مستعد کننده در ایجاد سنگ های صفرا عبارت است از:

1- چاقی، که باعث افزایش ترشح کلسترول در صفرا می شود.

2- کاهش وزن سریع

3- هورمون های زنانه: هورمون استروژن، دارو های حاوی استروژن و قرص های ضدبارداری خوراکی به عنوان عوامل مستعد کننده شناخته شده اند.

4- بیماریهای روده ی کوچک و یا برداشتن آن در طی عمل جراحی.

5- افزایش سن

6- کاهش تحریک کیسه صفرا بدنبال بارداری

همچنین دیده شده است که، داشتن یبوست، مصرف رژیم غذایی پرچرب، مصرف بیش از اندازه تخم مرغ و فقدان ورزش و فعالیت بدنی نیز در ایجاد رسوب صفراوی موثر است.

علائم:

دردی که اغلب به ناحیه بین دو کتف یا کتف راست و شانه انتشار می یابد. این دردها ممکن است بعد از مصرف یک وعده غذای پرچرب شروع شود. درد با تهوع و دل به هم خوردگی و استفراغ همراه است. وجود دو حالت تهوع و سرگیجه با هم دیگر از بهترین علائم سنگ صفرا و به طور کلی بیماری های کیسه صفرا است.

خیلی از افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند بهتر است با مراجعه به پزشک و انجام یک سونوگرافی ساده از وجود یا عدم وجود سنگ در کیسه صفرا خود مطمئن شوند.

دکتر وحید معینی

                                                               عضو هیئت علمی گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

پیوند های مفید

www.3dots.ir